Magunkról a megjeleníeni kívánt történelmi időszakokról:
Elsősorban a X. és XIII. századi európai életmódot kívánjuk megeleveníteni. A leginkább ránk ható népek és korszakokról röviden:
- Vikingek: a Skandináviából származó vikingek korának kezdete pontosan meghatározható: az első nagy visszhangot kiváltó támadás a lindisfarne-i kolostor ellen, 793. június 8-án történt. A végét már nem lehet egy adott eseményhez kötni, de nagyjából egybeesett a kereszténység felvételének lezárultával, a 11. század végén. Az e két időpont között eltelt három évszázadban a viking harcosok rettegésben tartották egész Nyugat- és Dél-Európát, meghódították Anglia és Írország nagy részét, Normandiában megalapították a hercegséget, a mai Oroszország területén pedig a rusz államot. Elfoglalták Izlandot, felfedezték és gyarmatosították Grönlandot, és egy rövid időre letelepedtek Észak-Amerikában. Nem igazán maradt fönn írásos emlék, így az erről a korszakról szerzett tudásunk jórészt régészeti leletekre támaszkodik. A sagak szintén erről az időszakról mesélnek. Jóllehet ezeket csak később írták le, a sagakat olyan elbeszélésekre alapozták, melyeket szóban adtak tovább, nemzedékről nemzedékre. A vikingeknek békés küldetésük is volt, kereskedtek és gyarmatokat akartak szerezni.
- Normannok: a normann skandináv eredetű nép, amely jelentős szerepet játszott Európa 10–13. századi történelmének alakulásában. A normann név jelentése „északi ember”, és eredetileg a mai Dánia, Norvégia és Svédország lakóit jelölte, köztük a dániai és dél-norvégiai tengeri hajósokat, a vikingeket. A normannok rövid történelmük folyamán elfoglalták Angliát, Dél-Itáliát és Szicíliát, de Észak-Afrikába és a Közel-Keletre is eljutottak. A hely és a kor kívánalmainak megfelelően változtatták kultúrájukat, nyelvüket. Skandináv hódítókból lettek frank keresztesek, majd bizánci hűbérurak vagy a dél-itáliai feudális uralkodó elit tagjai. Kultúrájukba beépítették mindazt, amivel hódításaik során megismerkedtek, s ez elősegítette más népek kulturális örökségének fennmaradását és továbbélését.
- Kunok: A Magyarországon kunok néven ismert nép egy török nyelvű népekből – kipcsakok, sárga ujgurok, ázsiai kunok – álló törzsszövetség volt, amelyik a 11. században jött létre és a 13. században a mongolok verték szét. A kunok egy része ezután Magyarországon telepedett meg és asszimilálódott a magyarságba. Mint minden nomád nép főleg állattenyésztéssel foglalkoztak, de ügyes kézművesek is voltak közöttük. A mongolok elől menekülve, a kunok vezetője Kötöny kánnal az élen, hazánkban kapott menedéket IV.Bélától. A tatárok elleni harcok után végleg letelepítették őket hazánk hatalmas alföldi részén.
Mindezen népek arculatát szeretnénk megmutatni, életrekelteni a mai rohanó napokban. Nem feltétlenül kívánunk egy egységes külsőt és történelmi korszakot megmutatni (bár képesek vagyunk rá), inkább egyfajta képes könyvként, oldalanként más és más külsőt- korszakot ismertetünk meg, hiszen baráti körként, minden tagnak más az érdeklődési köre.
Előadások:
- a fent leírt népek harcmodorjaiból adunk ízelítőt, egyéni párpajokkal vagy csoportos harcban. Rövid előadás keretén belül mesélünk, a három nép életmódjáról, fegyvereiről, öltözködéséről.
- a X. és XIII. század ételeinek ízeit is életre hívjuk
- korabeli és népi játékok bemutatója
- íjászat bemutató
- a gyermekek megnézhetik felügyeletünk mellett a fegyvereket, vívhatnak
- más csapatok segítségével nagyobb létszámú csatajelenetek előadása, élőzene a kor hangszerinek segítségével
|